Skip to main content

Віддалена робота чи офіс — одне з важливих питань сьогодення, що стосується, як роботодавців, так і працівників. Після скасування пандемії COVID-19, питання щодо потреби повернення до офісної роботи стало вмить актуальним. Як мінімум, один мільйон віддалених співробітників по всьому світу отримали розпорядження щодо повернення до роботи в офісах. Щоденно бачити підлеглих, або хоча б декілька разів на тиждень прагнуть керівники в найбільших світових компаніях, як то Google, Disney, Zoom, Amazon, Apple, Meta, Starbucks, та інших. Компанії збираються повернути близько 70% спеціалістів хоча до гібридного виду співпраці, залишивши приблизно 30% посад дистанційної роботи, для роботи на яких, відповідний формат не буде шкідливим.

На території України з початку повномасштабного вторгнення, через часткову, тимчасову, або повну релокацію підприємств, формат віддаленої співпраці фактично став для багатьох єдиним можливим рішенням. Тим не менш, ще з початку осені 2022, на територію нашої держави повернулось приблизно 5 мільйонів українців, які виїхали на початку великої війни. Станом на серпень 2023 року, повернулось ще 230 тисяч осіб. При цьому, згідно дослідження, проведеного CBRE Ukraine, в першому півріччі 2023 року спостерігалась вже позитивна динаміка офісної активності.

Віддалена робота чи офіс: що таке дистанційна робота

Поняття віддаленої або дистанційної роботи не є суміжним до «фрілансу», підробітку або проектної зайнятості в якості стороннього спеціаліста. Мова йде про повноцінну посаду в штаті підприємства на умовах повного робочого дня. Різниця між офісною та віддаленою роботою в тому, що співробітник самостійно облаштовує робоче місце, перетворюючи на офіс власну оселю, створюючи найбільш сприятливі умови для виконання задач в дистанційному режимі. Формат підходить спеціалістам, основне робоче середовище яких це програмні застосунки різного роду.

Розвиток сучасних технологій призвів до значного розширення переліку професій, які можуть реалізовуватись в віддаленому форматі, в тому числі навіть спеціальності виробничого сектору. В той самий час, фахівці з маркетингу, та особливо сектору інформаційних технологій вже давно активно працюють в такому форматі. Всесвітня мережа дистанційно об’єднує різні центри аналітичного характеру, прийняття рішень та їх подальшого виконання.

Головною відмінністю між офісною та віддаленою роботою є кількість часу, який працівник готовий присвятити безпосередньо роботі в команді, при цьому знаходячись фізично поруч з керівництвом та колегами. Окреслюють три основні формати:

  • повністю дистанційний — з дому, різноманітних коворкінгів, кафе, або навіть з інших міст чи країн;
  • стандартна офісна робота — повний робочий день в офісі підприємства, офлайн спілкування та участь в різних заходах;
  • система гібридного типу — співробітник перебуває в офісі компанії лише один чи декілька днів на тиждень.

В Україні протягом 2022 року майже 80% представників різних бізнес-структур бажали бачити своїх співробітників тільки в офісі, але в той самий час 70% потенційних кандидатів на ті чи інші посади бажали почути об’єктивні та вагомі причини для відмови від роботи в віддаленому форматі. Але вже станом на 2023 рік, ситуація зазнала змін, та обидві сторони здебільшого готові до компромісів.  

Нерідко існує і різниця в оплаті віддалених співробітників. Дистанційна робота може оплачуватись на 10-15% нижче через відсутність витрат на дорогу та менший рівень операційного навантаження.

Віддалена робота чи офіс: плюси та мінуси, думка працівників

І підприємці, і представники нерідко окреслюють проблеми, що виникають через віддалений формат роботи. Керівники компаній розуміють, що втрачають соціальний капітал, та відповідні зв’язки, які здатні забезпечити успіх підприємства на ринку. В той самий час працівники також побачили, що стосунки за межами конкретних робочих груп значно ослабли.  

Приблизно 40%, які обрали ремоут, почали відчувати себе відірваними від командної гри, обмеженими в контактах з HR-персоналом та лідерами команди. Фактично, вони не бачать себе причетними до проектів та успіхів компанії.

На думку працівників, існує декілька факторів, що можуть стати причинами для повернення в офіс:

  • відновлення зв’язку з командою, спілкування з колегами, можливість покращити взаємодію з керівництвом на різних рівнях;
  • можливість отримувати ефективну допомогу професіоналів або консультації від досвідчених спеціалістів;
  • участь в тренінгах, менторських програмах, та інших активностях, що позитивно впливають на професійний розвиток;
  • можливість знайти більше шляхів для кар’єрного зростання;
  • наявність різноманітних засобів, що створюють більш комфортні умови для виконання службових обов’язків.

Існують і переваги віддаленої роботи, такі як відсутність дрес-коду та потреби їздити в офіс, гнучкий та зручний тайм-менеджмент. Також, віддалена робота дає можливість долучатись до підприємств, що розташовані в інших містах або країнах, надає більше свободи для вирішення побутових або особистих проблем.

Дослідження, проведені профільними компаніями, вказують на декілька проблем, з якими протягом 2023 року зіштовхнулись співробітники на ремоуті в Україні.

Найважливішою проблемою, під час популярності віддаленого формату роботи стало створення робочого середовища. Створювати комфортні, та згідно з запитами сьогодення — безпечні умови для віддалених співробітників, виявилось вкрай складно. В офісі співробітник має доступ до відповідних технічних засобів, обладнане робоче місце, постійний зв’язок та постачання електроенергії, доступ до укриття під час тривоги та допомоги кваліфікованих психологів. В офісних умовах співробітник не відчуває себе наодинці з проблемами.

Не менш важливим стало питання ефективності в вирішенні робочих завдань. Обговорення в сервісах відеозв’язку продовжують довше, а креативні ідеї виникають не настільки часто, як під час нарад в офісі. Такі складнощі зумовлені регламентом комунікацій в дистанційному форматі — кожен має вислухати спікера до кінця, а коментарі можуть бути сприйняті, як неввічлива поведінка. В офісних умовах народжується більше креативних та доволі ефективних рішень.

Спеціалісти на дистанційних посадах стають менш помітними для керівництва, так само як і їх участь в загальних справах. Такі фактори можуть значно сповільнити зростання співробітника та його кар’єрний рух. В той самий час, офісний співробітник може отримати більші можливості, навіть з гіршими навичками. Окрім того, в деяких випадках потрібен доступ до корпоративних таємниць, в той час як віддалений співробітник на таких позиціях менш бажаний.

Важливим залишається і психологічний аспект, що прямо впливає на загальний стан та працездатність співробітника. Взаємодія з колективом позитивно впливає на психологічний стан фахівців, створює умови для отримання досвіду в ділових комунікаціях.

Віддалена робота чи офіс: повернення до офісів в Україні

На думку профільних фахівців робота в офісних умовах поступово повертає популярність. Попри світові тренди, ініціатива Return to office розгортається в нашій державі не настільки стрімко, що зумовлено складними умовами сьогодення, військовими діями в Україні, міграцією спеціалістів, потребою в релокації бізнесів, та складно передбачуваними обставинами. Проте, поступово фахівці повертаються до офісної роботи.

В той самий час, саме зараз підвищення показників роботи в офісах могло б стати запорукою стабільності, фундаментом для сталого розвитку, та новим вікном можливостей.

Важливим фактором залишається якість приміщень та наявність інфраструктури, що відповідає запитам сьогодення, в тому числі безпековим. Вже сьогодні співробітники потребують більше офлайн-спілкування та залучення в роботу компаній. Проте, найбільший попит на роботу в офісах прогнозується в період післявоєнної відбудови, що зумовлено поверненням релокованих компаній на ринок, потребою в формуванні нових підприємств та надходженням інвестицій. Прогнозується зростання офісних площ за рахунок реалізації нових проектів з унікальною інфраструктурою. Вже сьогодні, українські девелопери запускають нові офісні центри з використанням сучасних рішень.