Резервне джерело живлення для офісу є важливою складовою діяльності будь-якого бізнесу, що працює в сьогоднішніх українських реаліях. Попри стійкість української енергосистеми, безперервну роботу фахівців з електрики, ризики обстрілів та блекаутів залишаються дуже високими.
Через минулорічні обстріли енергетичної інфраструктури, відключення електропостачання стало однією з найбільших перешкод для діяльності національних підприємств.
Після декількох масованих атак, були змушені зупинятись навіть компанії-гіганти, що відрізняються безперервним циклом виробничих процесів, металургійні компанії також були вимушені припинити роботу на кілька днів, що в деяких випадках призвело до зупинок доменних печей, які вкрай складно запустити заново. Постраждали і інші промислові сектори.
Більше за всіх постраждав ресторанний бізнес, компанії роздрібної торгівлі, та різноманітні підприємства малого бізнесу, що не мають власних генераторів та пріоритету щодо живлення.
Тим не менш, сектор інформаційних технологій та інші технологічні підгалузі продемонстрували стійкість та змогли забезпечити вчасне виконання проектів. Деякі компанії запустили виробництво в нічний час, щоб не потрапити під обмеження.
Забезпечення стабільності робочих процесів та можливості безперервно обслуговувати клієнтів. Крім того, енергопостачання має безпосереднє відношення до безперебійної роботи різних систем, зберігання безпеки корпоративних даних. Саме тому, забезпечення роботи офісу під час блекаутів — важливе та актуальне питання. Розглянемо його більш детально.
Офіс з генератором: як підготувати приміщення до можливих блекаутів
Питання роботи українських компаній в екстремальних умовах виникало ще на початку війни.
Перш за все, важливим фактором залишається обігрів приміщення. Тому потрібно обирати будівлі з автономними системами опалення, що здатні працювати під час вимкнень електроенергії.
Готуватись до вимкнень необхідно заздалегідь. Тому сучасні компанії проводять відповідні стрес-тести, щоб налаштувати команду та робоче приміщення до діяльності, створюючи штучні умови блекауту, та окреслюючи проблеми, що мають бути вирішені.
Після проведення відповідних тестів, проводиться перевірка попередніх заходів, та створюються відповідні протоколи щодо діяльності на випадок відсутності електропостачання з центральної системи.
Сьогодні орендодавці також враховують можливість блекаутів в Україні, та пропонують орендарям офісні приміщення з резервним джерелом електропостачання. В більшості випадків, мова йде про потужні генератори, що здатні забезпечувати постачання під час тривалих вимкнень.
В той самий час, великі компанії, торгові центри, що мають можливість придбати власні джерела енергопостачання, створюють «пункти незламності» та спеціалізовані коворкінги, якими можуть скористатись всі громадяни України під час блекауту.
Варто врахувати, що під час вимкнень світла, важливими питаннями для роботи будь-якої компанії залишаються:
- збереження зв’язку та інтернету;
- створення резервних робочих місць;
- загальна економія енергії;
- створення гнучкого робочого графіку.
Офіс з генератором: як зберегти зв’язок та інтернет
В тих випадках, коли відсутній провідний інтернет, щоб залишатись на зв’язку, необхідно виконати декілька дій. Потрібно заздалегідь перевірити налаштування мобільного інтернету, встановити пакет без обмежень трафіку, та забезпечити наявність сигналу LTE. Окрім того, доцільно перевірити можливість роздачі інтернету на робочі пристрої.
Гарним рішенням стане Wi-Fi-роутер з вбудованим акумулятором, та підтримкою SIM-карти, або додатковий роутер, що підтримує мережі LTE.
Сьогодні на ринку послуг працюють і оператори, що забезпечують безперебійні поставки інтернету під час відсутності світла. Необхідно дізнатись про можливість підключення офісу до таких мереж.
Ще одним рішенням для того, щоб залишатись на зв’язку там, де відсутній стаціонарний та мобільний інтернет через різні пошкодження, може стати використання сучасних систем Starlink. Сьогодні такі послуги доступні всім користувачам на території України. Використання сучасних ноутбуків, що здатні тримати заряд протягом значного проміжку часу дозволяє зберігати працездатність офісів та команди під час вимкнень.
Оренда приміщення: підключення генераторів
Постачання електрики при вимкненнях в центральній мережі можуть забезпечувати генератори. Тим не менш, підключення таких систем, та їх використання має проводитись відповідно правилам та в безпечному режимі.
Для забезпечення безперебійної роботи необхідно мати запаси палива. При цьому, користуватись генератором, вмикати його та вимикати, мають лише співробітники, які пройшли відповідне навчання, та мають відповідні інструкції. Потрібно заздалегідь домовитись із такими спеціалістами про співпрацю.
Потужність генераторів обирається відповідно до потреби офісу та компанії. При цьому, найкращим рішенням стане допомога профільних фахівців, які зможуть правильно розрахувати потреби в потужності. Наявність генераторів також надає можливість працювати і віддаленим співробітникам, що не мають світла вдома, та можуть дістатись офісу.
Офіс з генератором: створення резервних робочих місць та підтримка команди
Раніше набувала популярності віддалена робота, при цьому багато офісів закривали задля зниження витрат компаній. Проте, в умовах сьогодення, офіси, що мають резервне живлення стають резервними робочими місцями для віддалених співробітників.
При утворенні таких робочих місць також можливо домовитись з діючими коворкінгами, або утворити так названі «енергетичні колаборації», коли ви поділяєте офіс з партнерами. Саме тому, на випадок блекаутів, необхідно заздалегідь створити відповідні робочі місця для віддалених співробітників.
Крім того, в важкі часи необхідно більше спілкування та підтримки команди. Серед важливих питань також варто враховувати побутові проблеми співробітників. Наприклад, якщо не працюють дитячі садки, чи матимуть вони можливість залишити з кимось дітей. В деяких випадках доречно створити можливість взяти дітей з собою, додавши в офіс ігрову кімнату, та найнявши вихователя або аніматора.
Побутові питання стосуються і звичайних зручностей, як вода та тепло. Якщо компанія має достатньо коштів, варто створити невеликий хостел, де кожен співробітник зможе заночувати в теплі, скористатись душем, випрати білизну, та приготувати їжу. Наявність таких рішень дозволить покращити психічний стан команди та значно підвищити їх здатність працювати.
В деяких ситуаціях також буде доречно запровадити гнучкий графік для співробітників. Зміна моделі діяльності та фокус на кількості відпрацьованих годин, або виконаних задач, допоможе оптимізувати бізнес-процеси, та вчасно закрити поточні проекти.
Резервне джерело живлення для офісу: економія енергії
Використання електричного обладнання, коли відсутнє центральне електропостачання та робота йде з використанням генератору, має проводитись виключно при наявності потреби. Оптимізація електричних витрат від генератора — важлива задача для кожної компанії. Необхідно розставити пріоритети, та в моменти вимкнення світла виконувати лише невідкладні поточні завдання. Порядок виконання тих чи інших задач під час блекауту має бути чітко прописаний в регламенті та контролюватись відповідним відділом організації.
Окрім того, варто дотримуватись простих рекомендацій, які можуть продовжити роботу пристроїв без подачі електрики. Варто заряджати телефони та ноутбуки, або інші гаджети на 100% під час наявності електроенергії, та підзаряджати їх в ті моменти, коли центральне електропостачання відновлюється. Рекомендовано також придбати повербанки, зарядні станції EcoFlow чи Bluetti та тримати їх зарядженими.
Не менш важливим є збереження зарядів пристрою шляхом зменшення яскравості дисплеїв, мінімізації гучності, обмеження завантажень з мережі інтернет.
Безумовно, повна адаптація офісу та команди до блекаутів залежить від особливостей компанії, її видів діяльності, особливостей приміщення, його технічних параметрів та інших факторів, що впливають на використання електроенергії. Тому рекомендується створити план дій заздалегідь, з урахуванням всіх вищевказаних нюансів.