Попри складні зовнішні умови та суттєві ризики, на ринку офісної нерухомості навіть зараз виходять нові бізнес центри в Києві. Попри високий рівень вакантності офісних приміщень, сучасні девелопери продовжують будівництво початих у довоєнний час проектів, та навіть розробляють нові рішення з урахуванням сучасних потреб потенційних орендарів та покупців.
Ринок нерухомості в сегменті офісів, попри найгірші очікування експертів на початку бойових дій в Україні, зміг встояти та достатньо швидко адаптуватись до нових реалій, хоч і залишається обмеженим через підвищені ризики великої війни. Здатність до адаптації перш за все зумовлена досвідом подолання різних криз в Україні, серед яких події 2008-2009 років, початок війни на Донбасі в 2014 році, тривалі локдауни, що пов’язані з епідемією коронавірусу. Таким чином, постійно зіштовхуючись з новими викликами протягом 2022 року та долаючи їх — початок великої війни, масові ракетні обстріли та блекаути, ринок офісної нерухомості відповідав на основний запит клієнтів — продовження роботи попри всі складнощі та ризики.
Вже станом на 1 квартал 2023 року, обсяги активності в секторі оренди склали приблизно 45 000 кв.м., що склало майже весь обсяг за 2022 рік. Такий сплеск активності був зумовлений тим, що орендарі почали переїжджати в офісні локації класу прайм, або новітні будівлі, що входять в сектор А з привабливими для них умовами оренди. Домінує в структурі оренди ІТ сектор.
Крім того, були заплановані значні обсяги площ до введення в експлуатацію. Рівень вакантності зазнав незначних змін, як і стандартна орендна ставка.
Нові бізнес центри в Києві: ринкові тенденції та тренди 2024
Серед змін в роботі ринку, окреслюють різні фактори, на які орендарі звертають увагу під час обрання нового офісу. Наприклад, протягом 2022 року, найважливішим запитом орендарів був safety first. Під час обрання приміщень, найбільшу увагу звертали на безпекові фактори, шукали найбільш безпечні локації з наявним бомбосховищем, або паркінгом, що обладнаний для перебування під час повітряних тривог, зі станцією метро в доступності, в відносній віддаленості від об’єктів критичної інфраструктури.
Після того, окрім запиту щодо безпеки, додалась потреба в приміщеннях, що мають енергетичну автономію та засоби забезпечення безперебійної роботи бізнесу в умовах відключень енергопостачання.
В той самий час, власники відповідної нерухомості, через потребу в утриманні клієнтів, знижували рівень орендної плати, створювали спеціалізовані знижки та особливі умови. Така сама тенденція спостерігалась і на нововведених об’єктах. На ринку продовжують вводитись в експлуатацію нові та якісні бізнес-центри, що зумовлює зростання рівню вакантності. Через це, орендодавці були вимушені використовувати додаткові знижки, та унікальні умови, проявляючи гнучкість, та намагаючись підлаштуватись під динамічні зміни на ринку.
Після деокупації Київської області, більшість компаній почали повертати свій бізнес до столиці, крім того, ті підприємства, що були змушені провести релокацію бізнесу через різні обставини, також здебільшого були переміщені в Київ, що створило додатковий попит на офісні приміщення.
Ще одним з трендів ринку є переміщення бізнесу з центральних районів Києва, до спальних та передмістя. Така тенденція розпочалась ще за часів пандемії, через значну концентрацію людей саме в спальних районах.
В той самий час, експерти прогнозують подальший розвиток підприємництва в столиці, що може значно підвищити попит на офісну нерухомість та створити умови до зростання ціни на оренду. Саме тому, столичні девелопери продовжують створювати нові офісні проекти, використовуючи нові технології та враховуючи потреби сучасних орендарів.
Нові бізнес центри в Києві: Creative State of Arsenal 3
12 грудня, відомою компанією Creative State було відкрито новітній бізнес-простір в столиці — Creative State of Arsenal 3. Станом на зараз, це вже п’ята локація на території Києва, та шоста в Україні. Мережа компанії також представлена в м. Дніпро.
Бізнес центр Creative State of Arsenal 3 розташувався в історичному будинку комендатури, що знаходиться на площі Арсенальній. Простір має значну площу — понад 3000 квадратних метри, має три поверхи, та дозволяє розмістити 475 резидентів.
Інфраструктура офісного центру включає в себе різноманітні робочі простори тих чи інших форматів. В склад центру входять:
- 12 кімнат для проведення зустрічей;
- 14 спеціалізованих скайп-румів;
- 5 міні скайп-румів;
- окремий зал для проведення різноманітних заходів, розрахований на 50 осіб;
- унікальна зона Hot Desk, що включає 40 місць;
- 19 офісів приватного типу з різними площами;
- 9 окремих Buisness Suite.
Варто зазначити, що локація включає в себе не тільки робочі приміщення, а також містить спеціальну кімнату для відпочинку з капсулами для сну, власний кінотеатр, обладнану студію для різноманітних блогерів або креаторів з потрібною для проведення записів технікою, pop-up маркетплейс для використання українськими брендами.
Унікальна архітектура будівлі дає можливість використання першого поверху будівлі в якості укриття при загрозі ракетних обстрілів. Серед переваг офісного центру окреслюють унікальні дизайнерські рішення, різноманітні та багатофункціональні площі та наявність різноманітної інфраструктури, необхідні засоби безпеки.
Вищевказана локація створена в партнерстві з компанією A Development, з якою раніше було запущено два попередні простори в Києві. Компанія має і нові проекти, які планує реалізувати найближчим часом.
Нові бізнес центри в Києві: GRADIENT Business Centre
Серед нових бізнес центрів столиці варто також звернути увагу на GRADIENT Business Centre, розташований у діловому центрі столиці за адресою вулиця Короленківська, 4. Проект створений компанією девелопером VGO GROUP та офіційно відкритий 20 жовтня 2023 року.
БЦ відноситься до центрів класу А, і включає в себе будівлю в 21 поверх, що має загальну площу 102 тисячі квадратних метрів. Цілий поверх центру розроблено під коворкінг з терасою відкритого типу, існує спеціалізований event hall для проведення різноманітних заходів, декілька конференц-залів, та окремі VIP переговорні кімнати.
Бізнес-центр відрізняється насиченою інфраструктурою, що включає в себе відділення банківської установи, кафе та їдальню, спортивний зал, бар здорового харчування.
Сім рівнів відведено на паркінг автоматизованого типу, працюють зарядні станції для електромобілів, велопарковка, облаштовано укриття на випадок повітряних тривог.
Серед інших переваг варто враховувати наявність автономного енергоживлення, що забезпечують 3 дизельні генератори, інтелектуальну систему управління відповідними інженерними системами (Building Management System), системою розподілення потоків пасажирів ліфтів, що працюють в автоматизованому режимі, а також системи дистанційного управління допуском відвідувачів з використанням qr-code.
Бізнес-центр розташований в центрі столиці в безпосередній близькості до станції метро Олімпійська, локація має розвинену транспортну інфраструктуру.
Нові бізнес центри в Києві: кампуси UNIT.City
В 2023 році також було завершено будівництво двох кампусів у інноваційному парку UNIT.City в столиці. Кожна з будівель включає в себе площу приблизно 20 тисяч квадратних метрів та обладнана сучасними технічними засобами.
Будівництво було розпочато в 2020 році, а введення в експлуатацію — в березні 2022 році, проте через вплив повномасштабного вторгнення рф, забудовники були вимушені взяти паузу. В проекті приймала участь польська студія архітектури APA Wojciechowski.
Станом на зараз проводиться сертифікація збудованих кампусів відповідно до стандартів LEED.
Фахівці очікують, що в 2024 році рівень нової пропозиції на ринку київської офісної нерухомості зростатиме і далі. Існує декілька перспективних проектів від столичних девелоперів, забудовників та їх партнерів.
В той самий час, реалізація нових проектів залежить від загального середовища в країні, особливостей військової та економічної ситуації, та інших факторів. Прогнозується суттєве зростання ринку та впровадження великої кількості нових проектів в післявоєнний період за рахунок зниження ризиків, стабілізації ситуації та надходження інвестицій.